آخرین اخبار
ازدواج دانشجویی
استاد هزار رنگ هنر آرام گرفت/ آمد، دید، رفت...
آمریکا توان درگیری با ایران در عرصه نظامی را ندارد/ برخی مسؤولان ضعف خود را به ملت منتقل نکنند/ حد و اندازه نظام بیش از این‌هاست
آقای زنگنه! با قراردادهای خسارت بار نفتی چوب حراج بر منافع ملی زده‌اید!
اطلاعیه
hx
توافق «Fatf» تجربه تلخ دیگری است
نتایج تلخ اجبار خانواده‌ بر تحصیل و انتخاب رشته فرزندان
همه قصد تضعیف صدای مطالبه‌گرانه تشکل‌های انقلابی را دارند
صرف فعل مضارع ما نمی توانیم/ بازخوانی جام زهر
چیز جدیدی در پرونده بورسیه‌ها حاصل نشده است
دانشگاه آزاد از سال ۹۲ مجوزی برای اردوهای مختلط نداده/ امکان تفکیک سازی بین دانشجویان در دانشگاه‌ها نیست
«ایستاده در غبار» شگفت‌انگیز است/ کتاب می‌خوانم تا جهان را جور دیگری ببینم
هر کودک در آمریکا پیش از بدنیا آمدن بدهی دارد!/ چند ابَر مصیبت جهان
آلمان بازهم ناامن شد/یک کشته و ۱۲زخمی درپی انفجار در« انسباخ»
راهکارهای جدایی بودجه از نفت‬‌
امروز كشور درگير جنگ اقتصادي، امنيتي و فرهنگي است/ اين را اگر كسي نداند خواب مي ماند
جدول | هفت اصل از مهم‌ترین اصول اندیشه امام خمینی رحمه‌الله درسخنان مقام معظم رهبري
۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام
خودکفایی واحد گرمسار در تولید مصالح محوطه‌سازی و فضای سبز/ تولید 6300 متر جدول‌ سیمانی در سال
قاری بین‌المللی مصری، میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
پذیرش مقاله عضو هیات علمی واحد گرمسار در همایش بین‌المللی ریاضی رومانی
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با حضور در دانشکده‌های علوم انسانی و علوم تربیتی و روانشناسی افزون بر بازدید از این دانشکده، با مدیران، استادان، کارکنان و دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد
نشست تخصصی شیوه‌های دعوت فرزندان به نماز با سخنرانی حجت‌الاسلام سید علی مهدی‌نژاد و با حضور
عطر خوش دعا در واحد دامغان
آیین معنویت در آیینه ی رمضان موج می زند .
همکاری واحد سمنان و سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی در مسیر تدوین استاندارد بین‌المللی
جشن تکلیف فرزندان کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود+ تصاویر
نشست شورای تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد
نخستین نشست تخصصی سیره امام هادی (ع) در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان برگزار شد
اخبار > پشت موسسات مالی به جای محکمی گرم است
 


شماره خبر : ٤٦٠٧٤٤ تاريخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٤ تعداد بازديد:499

گفتگو با دکتر بهنام ملکی

پشت موسسات مالی به جای محکمی گرم است


یک مدرس دانشگاه و کارشناس و پژوهشگر مسائل اقتصادی با اشاره به فعالیت موسسات مالی غیرمجاز در روز روشن گفت: باید از نهادهای رسمی سوال کرد که مگر این موسسات چند کیلومتر زیرزمین فعالیت می کردند که علیرغم تبلیغات فراوان با آنها برخورد جدی صورت نپذیرفته است؟ این ها نشان می دهد که پشت این موسسات به جای محکمی گرم بوده است.
موسسات مالی غیرمجاز مدتی است که به کابوس مردم تبدیل شده اند، مردمی که گاه، دار و ندار زندگیشان را با اعتماد به این موسسات سپردند و گمان کردند می توانند با سودها  و وام هایی که این مجموعه ها در اختیارشان قرار می دهند، به زندگی خویش سر و سامانی بدهند اما اکنون نه سری مانده و نه سامانی چرا که این موسسات، به اصطلاح تو زرد از آب درآمده اند.
در این ارتباط پرسش های زیادی مطرح است، اینکه چرا با این گونه موسسات برخورد جدی صورت نگرفت؟ این موسسات چگونه و با چه قدرتی توانستند در روز روشن کلاه مردم را بردارند و بروند؟ در همین حال بهنام ملکی از مدرسان دانشگاه و از کارشناسان و پژوهشگران امور اقتصادی با ما به بحث و گفتگو پرداخته است. گفتگوی ما با این کارشناس را در پیش رو دارید.
به راستی چرا با موسسات مالی  و اعتباری غیرمجاز برخورد جدی صورت نمی گیرد؟
اینکه چرا با این موسسات مالی غیرمجاز برخورد جدی صورت نمی گیرد، سوال ما نیز هست اما پاسخ آن تا حدی مشخص است زیرا تجارت پول در اقتصاد ایران نفوذ پیدا کرده و وقتی چنین اتفاقی بیفتد ما شاهد رشد قارچ گونه موسسات غیرمجاز هستیم و به طبع آن برخوردی هم صورت نمی گیرد زیرا این امر حکم تجارت را در کشور ما پیدا کرده و خیلی ها از این راه بدون هیچ گونه مانعی پول های هنگفتی را به جیب زده اند و رفته اند.
نباید فراموش کنیم که برخی از این موسسات با هدف غارت منابع عمومی پای به این عرصه می گذارند و مردم را تشویق می‌کنند تا سرمایه های خود را به آنها بسپارند و همان طور که دیده و شنیده ایم در بسیاری از مواقع مسئولان اصلی اینگونه موسسات بعد از مدتی متواری می شوند. در انتهای این ماجرا اگرچه عده ای منتفع می شوند و سود می برند اما این مردم هستند که حق شان پایمال شده و اموالشان به غارت می رود و کسی هم پاسخگو نیست.
گاهی نیز این موسسات به اسم فعالیت اقتصادی وارد می شوند و با جذب منابع، صدها هزار نفر از مردم را به خاک سیاه می‌نشانند، نمونه اینگونه موسسات هم موسسه مالی و اعتباری میزان است.
مردم ما چرا به این موسسات اطمینان می کنند؟
مردم ما اغلب به این موسسات اعتماد و اطمینان می کنند چون اینگونه موسسات سود بالاتری نسبت به بانک ها را در اختیار آنها قرار می دهند. البته این سودهای بالا نیز یک طعمه قوی است. از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کرد که در موسسات و سیستم رسمی منافع و انتظارات آنها به خوبی پاسخ داده نمی شود و مردم ما به امید دریافت سود بیشتر و گرفتن وام به این موسسات غیررسمی و غیرمجاز اعتماد می کنند در واقع چاره ای هم جز اعتماد ندارند.
در چنین شرایطی دولت باید کاری کند که نهادهای رسمی عملکرد بهتری داشته باشند تا مردم به موسسات غیرمجاز پناه نبرند. همچنین ضرورت دارد، دولت برای موسسات مالی غیرمجاز الزاماتی قرار دهد تا آنها به صورت رسمی فعالیت کنند یا اینکه در کل جلوی فعالیت آنها را بگیرند.
اگر دولت ساختار موسسات رسمی را کارآمد و شفاف کرده و جلوی تبلیغات موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را بگیرد، دیگر شاهد فریب خوردن مردم از سوی این موسسات نیستیم.
آیا در پشت پرده زد و بندی وجود دارد که این موسسات غیرمجاز توانستند تا به این حد رشد و توسعه پیدا کرده و در بین مردم برای خود جایی باز کنند و به فعالیت بپردازند؟
این موسسات در هر صورت پشت شان به جایی قرص است وگرنه در حال حاضر یک دستفروش که بساطش را در یکجا پهن می کند، خیلی زود با آن برخورد صورت می گیرد اما چگونه است که موسسات مالی غیرمجاز در روز روشن در ملاعام فعالیت می کردند اما برخورد با آنها صورت نمی گرفت.  به هر حال این مسئله را باید از نهادهای رسمی سوال کرد که مگر این موسسات چند کیلومتر زیرزمین فعالیت می کردند که علیرغم تبلیغات فراوان با آنها برخورد جدی صورت نپذیرفته است. این موسسات سر نبش بهترین خیابان ها شعبه زده اند اما کسی برای مقابله با آنها کاری نکرده است. این موسسات در شرایطی که اقتصاد ما بهم ریخته بوده، در سرتا سر کشور شعبه های متعدد زده اند، این ها نشان می دهد که پشت این موسسات به جای محکمی گرم است. تجارت پول اتفاقات زیادی را در کشور رقم زده و اقتصاد را از بخش حقیقی خود دور کرده و این ها آسیب زا و خسارت بار است.  
مسئول ساماندهی این موسسات کدام مجموعه ها هستند؟
بی تردید ساماندهی این موسسات برعهده بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، دادگستری و مجلس است البته رسانه ها هم در بیان واقعیات و پرداختن به مسائل این چنینی نقش و سهم بسزایی دارند.
رسانه ها نباید دروغ بگویند و با حب و بغض در این ارتباط عمل کنند بلکه ضرورت دارد تا در مسیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درست حرکت کرده و به موضوع ساماندهی این موسسات و علت عدم ساماندهی آنها به درستی اشاره کنند.
مردم ما نیز باید آگاهی به خرج داده و فریب این گونه موسسات را نخورند، قطعا اگر همه این بخش ها که به آن اشاره کردم در کنار هم قرار بگیرند، دیگر هیچ موسسه غیرمجازی نمی تواند برای خودش جولان بدهد.
چه طور است که موسسه ای مجوز ندارد اما درب شعبه آن باز است؟ آیا ناجا و شهرداری نمی توانند برخورد کنند؟
ببینید همان طور که به آن اشاره کردم پشت این موسسات یک قدرت نهفته است اما در رابطه با برخورد ناجا و شهرداری هم باید از خود آنها این سوال را پرسید.
برای قضاوت در رابطه با این مسئله نمی توان از روی حدس و گمان حرف زد، ما احتمال می دهیم که مسائلی در پشت صحنه وجود دارد ولی اینکه کارشناسان حوزه اقتصاد بتوانند در این رابطه نظری را به شکل قطعی بیان کنند، نیازمند یکسری سازوکارهاست. ابتدا باید مسئولان و دست اندرکاران امر پرونده ها را به شکل عملی و آشکارا در معرض افکار عمومی قرار دهند تا آن وقت اقتصاددان ها بر مبنای واقعیت ها، مسئله را تحلیل کنند.
چه بخش هایی موظفند تا نسبت به پرونده های این چنینی شفاف سازی انجام دهند؟
دولت و مجلس و قوه قضائیه باید پاسخگو بوده و شفاف سازی کنند، این بخش ها باتوجه به ابزارها و اهرم هایی که در اختیار دارند، باید به تیم های تحقیقاتی خود اجازه دهند تا آنان گلوگاه های فساد و ناکارآمدی را شناسایی و مطرح کنند. بی تردید اقداماتی از این دست موجب اصلاح وضعیت موجود می شود زیرا سالهاست که موسسات غیرمجاز از فضای گل آلود ماهی می گیرند و نهادهای رسمی هم به جای اینکه کارآیی خود را بالا ببرند به سرکوب این موسسات می پردازند در حالی که اگر همین بخش ها و نهادهای رسمی یعنی بانک های دولتی میزان کارآیی شان بیشتر بود، امروز این موسسات غیرمجاز پا نمی گرفتند.  
آنچه مسلم بوده این است که همه ما می دانیم، نظام بانکی کشور دچار بحران است زیرا هزینه هایش زیاد بوده و در مقابل با بهره وری پایین روبروست در چنین فضایی موسسات غیررسمی شکل گرفته اند و مردم ما هم از آنجایی که به پول نیاز داشته اند، برای دسترسی آسان به خواسته خود از طریق موسسات غیرمجاز اقدام کرده اند زیرا نهادهای رسمی و بانک های دولتی کارآمدی کمتری داشته و شفاف عمل نمی کنند و در واقع گرفتن وام از طریق آنها کار آسانی نیست.
بانک های دولتی نباید به صورت اختاپوسی فعالیت کنند
بانک های دولتی به صورت اختاپوسی فعالیت می کنند و این اصلا قابل قبول نیست، آنها باید رویه خود را اصلاح کنند. امروز اگرچه ماجرای موسسات مالی غیرمجاز سرو صدای زیادی به پا کرده است اما نباید برای بانک های رسمی و دولتی یک حاشیه امن درست کنیم زیرا این بخش به خوبی عمل نکرده است.
سیستم بانکی ما عملا ضد تولید است بنابراین در چنین شرایطی موسسات غیرمجاز شکل گرفته و با تبلیغات گسترده به مردم وعده می دهند. همه این اقدامات نشان می دهد، ساختارهای اقتصادی ما دچار ایرادات فراوانی است و تا زمانی که اصلاح نشود، وضعیت همین خواهد بود.
گفتگو از: 
مرضیه صاحبی

+

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
پرسمان
نشر معارف
نشريه پرسمان