آخرین اخبار
ازدواج دانشجویی
استاد هزار رنگ هنر آرام گرفت/ آمد، دید، رفت...
آمریکا توان درگیری با ایران در عرصه نظامی را ندارد/ برخی مسؤولان ضعف خود را به ملت منتقل نکنند/ حد و اندازه نظام بیش از این‌هاست
آقای زنگنه! با قراردادهای خسارت بار نفتی چوب حراج بر منافع ملی زده‌اید!
اطلاعیه
hx
توافق «Fatf» تجربه تلخ دیگری است
نتایج تلخ اجبار خانواده‌ بر تحصیل و انتخاب رشته فرزندان
همه قصد تضعیف صدای مطالبه‌گرانه تشکل‌های انقلابی را دارند
صرف فعل مضارع ما نمی توانیم/ بازخوانی جام زهر
چیز جدیدی در پرونده بورسیه‌ها حاصل نشده است
دانشگاه آزاد از سال ۹۲ مجوزی برای اردوهای مختلط نداده/ امکان تفکیک سازی بین دانشجویان در دانشگاه‌ها نیست
«ایستاده در غبار» شگفت‌انگیز است/ کتاب می‌خوانم تا جهان را جور دیگری ببینم
هر کودک در آمریکا پیش از بدنیا آمدن بدهی دارد!/ چند ابَر مصیبت جهان
آلمان بازهم ناامن شد/یک کشته و ۱۲زخمی درپی انفجار در« انسباخ»
راهکارهای جدایی بودجه از نفت‬‌
امروز كشور درگير جنگ اقتصادي، امنيتي و فرهنگي است/ اين را اگر كسي نداند خواب مي ماند
جدول | هفت اصل از مهم‌ترین اصول اندیشه امام خمینی رحمه‌الله درسخنان مقام معظم رهبري
۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام
خودکفایی واحد گرمسار در تولید مصالح محوطه‌سازی و فضای سبز/ تولید 6300 متر جدول‌ سیمانی در سال
قاری بین‌المللی مصری، میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
پذیرش مقاله عضو هیات علمی واحد گرمسار در همایش بین‌المللی ریاضی رومانی
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با حضور در دانشکده‌های علوم انسانی و علوم تربیتی و روانشناسی افزون بر بازدید از این دانشکده، با مدیران، استادان، کارکنان و دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد
نشست تخصصی شیوه‌های دعوت فرزندان به نماز با سخنرانی حجت‌الاسلام سید علی مهدی‌نژاد و با حضور
عطر خوش دعا در واحد دامغان
آیین معنویت در آیینه ی رمضان موج می زند .
همکاری واحد سمنان و سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی در مسیر تدوین استاندارد بین‌المللی
جشن تکلیف فرزندان کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود+ تصاویر
نشست شورای تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد
نخستین نشست تخصصی سیره امام هادی (ع) در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان برگزار شد
اخبار > ورزش دانشجویان؛ اصلی یا فرعی؟
 


شماره خبر : ٤٦٥٣٤٣ تاريخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٠ آبان ١٣٩٤ تعداد بازديد:497

ورزش دانشجویان؛ اصلی یا فرعی؟

از راه‌های اصلاح این نگاه، توجه و اهتمام ویژه به ورزش و تربیت بدنی در آموزش عالی است. ما در دوران آموزش و پرورش بیشتر به این امر اهمیت می‌دهیم و حتما ساعاتی معین به ورزش اختصاص می‌دهیم.

میثم چیتگر‌ها// اسلام به عنوان دین خاتم و دینی جامع و کامل، تمام ابعاد وجودی انسان را در نظر گرفته و برای آن برنامه داده است. انسان که متشکل از دو بُعد جسم و روح است، باید متناسب با هر کدام، به رشد و پرورش این دو در جهت فلسفه خلقت یعنی عبادت و تقرب الی الله بپردازد. اگر جسم را کالبدی برای روح در نظر بگیریم، به اهمیت جسم نیز پی خواهیم برد و برای آن نیز به عنوان یک امر مهم وقت خواهیم گذاشت.

«ورزش»، از مهم‌ترین عوامل تقویت جسم است. ورزش هم جسم را قوی می‌کند و هم آن را نشاط می‌بخشد. ورزش آن‌چنان اهمیتی در اسلام دارد که یکی از ابواب فقهی به عنوان «باب السبق و الرمایه» یعنی اسب‌دوانی و تیراندازی مطرح شده است. اسلام بر ورزش‎هایی که علاوه بر تقویت جسم، کارآمدی برای انجام وظیفه، یعنی مجاهدت در راه خدا را هم تقویت کند، تاکید کرده است. مثلا پیامبر گرامی اسلام (ص) مسلمانان را به شنا، تیراندازی و اسب‌سواری سفارش کرده‌اند. پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) نه تنها به ورزش توصیه می‌کرده‌اند بلکه خود نیز به این امر مبادرت داشته‌اند؛ چنان که در تاریخ نمونه‌های فراوان از آن به چشم می‌خورد. مثلا امام باقر (ع) در مجلس هشام اقدام به تیراندازی کردند و تعداد 9 تیر را به وسط هدف زدند به طوری که هر تیر، تیر قبلی را می‌شکافت و در آن فرو می‌رفت.

 در سیره حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری نیز ورزش نقش جدی داشته و دارد. نقل کرده‌اند که حضرت امام (ره) روزانه و به طور منظم، بیست دقیقه پیاده‌روی می‌کردند یا مقام معظم رهبری، کوهنوردی هفتگی‌شان هیچ‌گاه ترک نمی‌شود و در جهت تبیین اهمیت ورزش فرموده‌اند: «امر به ورزش، امر به معروف است.» با همه این اوصاف، ورزش حلقه مفقوده در زندگی دانشجوی مسلمان انقلابی است و از اهمیت کمی برخوردار است. مقام معظم رهبری در توصیف دانشجوی نمونه می‌فرماید: دانشجوی نمونه کسی است که خوب درس بخواند، خوب تهذیب کند و خوب ورزش کند. اما دانشجویان به دلایل مختلف نسبت به ورزش بی‌رغبت هستند. اما واقعاً چرا؟

 از مجموع پاسخ‌های داده شده توسط دانشجویان، می‌توان برداشت کرد که ورزش در نظر اکثر دانشجویان، یک امر ثانوی و فرعی است. و این ناشی از آن است که به اهمیت ورزش پی نبرده‌اند و نقش ورزش در تقویت جسم و سرزندگی و روحیه و ذهن انسان را نمی‌دانند. ورزش علاوه بر تقویت جسم و آمادگی بدن در برابر شرایط سخت و مختلف، موجب قوی شدن ذهن و افزایش روحیه و نشاط و شادابی می‌گردد. این نگاه به ورزش که یک امر فرعی و حاشیه‌ای است باید اصلاح شود. چرا که ورزش نیز همانند مطالعه که به تقویت و بهبود عملکرد ذهن می‌انجامد، موجب رشد و پرورش بدن به عنوان مرکب روح و ذهن می‌شود.

 از راه‌های اصلاح این نگاه، توجه و اهتمام ویژه به ورزش و تربیت بدنی در آموزش عالی است. ما در دوران آموزش و پرورش بیشتر به این امر اهمیت می‌دهیم و حتما ساعاتی معین به ورزش اختصاص می‌دهیم، ولی در دانشگاه و آموزش عالی به دو واحد یا حداکثر چهار واحد قناعت می‌کنیم. ضرورت پرداختن به ورزش در دانشگاه به مراتب بیشتر از مدرسه است. چرا که دانشجویان در دانشگاه بیشتر به انجام فعالیت‌های بدنی نیازمندند. حجم کلاس‌ها و درس‌ها و تکالیف موجب خستگی فیزیکی دانشجویان می‌شود و اگر این امر از جانب دانشگاه پیگیری نشود و دانشجویان را به حال خود‌‌ رها کنند، روز به روز از ورزش دور شده و باید به فکر درمان بیماری‌های ناشی از عدم ورزش باشیم. چه خوب است که مدیریت و هدایت این امر مهم در برنامه ریزی آموزشی دانشگاه‌ها لحاظ گردد و توجه ویژه‌ای به آن شود.

+

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
پرسمان
نشر معارف
نشريه پرسمان